Мухаммедкалый Абылгазиевдин 1,5 жылда алмашкан кадрлары
Мурдагы премьер-министр Сапар Исаков 2018-жылдын апрелинде отставкага кетип, Мухаммедкалый Абылгазиев жетектеген команда келген. Анын курамына өкмөттүн аппарат башчысы, төрт вице-премьер, төрт комитеттин жетекчиси жана 12 министр кирет.


Жаңы өкмөттүн кадрлары жарым жыл иштебей эле биринин артынан бири кете баштады. Басымдуу бөлүгү ишинде чекилик кетирип, коомчулуктун сынына сынып ээрден шыпырылгандар. Бир жыл беш айдын аралыгында Абылгазиев топтоп келген тогуз министр, үч комитеттин төрагасы кызматтан бошотулду. Жада калса өкмөттүн аппарат жетекчиси үч жолу алмашты.

Премьер-министр
Мухаммедкалый Абылгазиев
Вице-премьерлер
Кубатбек Боронов
Жеңиш Разаков
Алтынай Өмүрбекова
Замирбек Аскаров
Мурат Мукамбетов
Шамилбек Асымбеков
Самат Кылжыев
Өкмөттүн аппарат жетекчиси
19.09.2018 — 20.05.2019
Себеби — "КТ Мобайл" чуусунан кийин өз арызы менен кеткен.
30.05.2019
20.04.2018 — 08.08.2018
Себеби — жетекчинин орун басары кызматына төмөндөгөн.
Эмгек жана социалдык өнүктүрүү министри
Таалайгүл Исакунова
20.04.2018 — 11.10.2018
Себеби — дипломатиялык паспортун колдонуп өзүм билемдик
менен чет өлкөлөргө кете берген.
Улукбек Кочкоров
25.10.2018
Юстиция министри
Айнур Абдылдаева
20.04.2018 — 07.08.2018
Себеби — башка кызматка өткөн.
Марат Жаманкулов
19.09.2018
Тышкы иштер министри
Эрлан Абдылдаев
20.04.2018 — 12.10.2018
Себеби — Кореядагы элчинин, Эмгек жана социалдык өнүктүрүү министри жана орун басарларынын мыйзам бузушуна көзөмөл кылган эмес.
Чыңгыз Айдарбеков
17.10.2018
Маданият, маалымат жана туризм министри
Султан Жумагулов
20.04.2018 — 08.10.2018
Себеби — узакка созулган оорудан улам көз жумган.
Азамат Жаманкулов
25.10.2018
Каржы министри
Адылбек Касымалиев
20.04.2018 — 06.12.2018
Себеби — ден соолугуна байланыштуу өз ыктыяры менен отставкага кеткен.
Бактыгүл Жээнбаева
13.12.2018
Транспорт жана жолдор министри
Жамшитбек Калилов
20.04.2018 — 15.12.2018
Себеби — орун басары Азимкан Жусубалиев 520 миң доллар пара менен кармалгандан кийин президенттен жеме угуп кеткен.
Жанат Бейшенов
24.01.2019
Экономика министри
Олег Панкратов
20.04.2018 — 27.05.2019
Себеби — коомчулуктан көп сын айтылгандыктан кызматын тапшырган.
Санжар Муканбетов
29.05.2019
Айыл чарба, тамак-аш өнөр жайы жана мелиорация министри
Нурбек Мурашев
20.04.2018 — 27.05.2019
Себеби — ишиндеги кемчиликтер үчүн эл көп сындап, өкмөт башчы тилдегенден кийин арыз жазган.
Эркинбек Чодуев
29.05.2019
Билим берүү жана илим министри
Гүлмира Кудайбердиева
20.04.2018 — 04.09.2019
Себеби — коомчулуктун кескин сынынан кийин ээлеген ордунан бошотулган.
Каныбек Исаков
11.09.2019
Өзгөчө кырдаалдар министри
Нурболот Мирзахметов
Ички иштер министри
Кашкар Жунушалиев
Саламаттык сактоо министри
Космосбек Чолпонбаев
Улуттук коопсуздук мамлекеттик комитетинин төрагасы
Идрис Кадыркулов
20.04.2018 — 15.05.2019
Себеби — биометрикалык паспорттордун бланкасын сатып алууга байланышкан чуудан кийин кызматтан кеткен.
Орозбек Опумбаев
18.08.2018
Өнөр жай, энергетика жана жер казынасын пайдалануу боюнча мамлекеттик комитетинин төрагасы
Улан Рыскулов
20.04.2018 — 07.09.2018
Себеби — өз ыктыяры менен кызматын тапшырган.
Эмил Осмонбетов
19.09.2018
Маалыматтык технологиялар жана байланыш мамлекеттик комитетинин төрагасы
Бакыт Шаршембиев
20.04.2018 — 21.05.2019
Себеби — "КТ Мобайл" чуусунан кийин жумуштан бошотулган.
Дастан Догоев
29.05.2019
КР Коргоо иштери боюнча мамлекеттик комитеттин төрагасы
Эрлис Тердикбаев
Булак
Өкмөттүн маалымат кызматы

Редактор
Эламан Карымшаков

Фото
КР президентинин маалымат кызматы, КР өкмөтүнүн маалымат кызматы,
Жогорку Кеңештин маалымат кызматы

Дизайнер

Евгений Волохов